کمد دیواری قابل جابجایی

کمد دیواری, مقالات

این روزها با توجه به افزایش نیاز به بهره‌وری بیشتر از فضا و طراحی های خاص و منحصر به فرد، کمد دیواری قابل جابجایی به یکی از بهترین گزینه‌های تجهیزات دکوراسیونی تبدیل شده است.

به طور کلی، کمد دیواری قابل جابجایی یکی از بهترین و جدیدترین ایده‌های طراحی داخلی است که به شما این امکان را می‌دهد که از فضای خالی بین دیوارها به خوبی بهره برداری و استفاده کنید. با استفاده از این کمدها، می‌توانید از فضای خالی دیوارها برای ذخیره وسایل مختلف خود استفاده کنید و در عین حال، فضای باز اطراف آن را برای کاربری و موارد استفاده دیگر در نظر بگیرید.

با توجه به اینکه کمد دیواری قابل جابجایی در انواع و اقسام طراحی و مدل‌ها عرضه می‌شود، در این مقاله به بررسی ویژگی‌های مختلف این کمد و نحوه استفاده از آن پرداخته خواهد شد. پس با ما همراه باشید تا در دنیای فوق‌العاده طراحی داخلی، با کمد دیواری قابل جابجایی بیشتر آشنا شوید.

کمد دیواری قابل جابجایی یک کمد است که به دیوار نصب می‌شود، اما با توجه به طراحی خاص خود، می‌توان آن را به راحتی جابجا کرد. این نوع کمد، برای اتاق‌های کوچک و کم جا مناسب است، زیرا می‌توان آن را در زمان استفاده باز کرد و در زمان عدم استفاده به سادگی به دیوار برگرداند و به فضای اتاق بیشتری برای استفاده از آن دسترسی داشت.

این کمد دیواری معمولا از جنس چوب، فلز یا پلاستیک ساخته می‌شود و در برخی از مدل‌ها، با چرخ‌های قرار داده شده در زیر کمد، به راحتی جابجا می‌شود. همچنین، برخی از کمدهای دیواری قابل جابجایی دارای قفل هستند که می‌توان با استفاده از آن، اموال خود را درون کمد به راحتی نگهداری کرد.

با وجود قابلیت جابجایی کمد، این نوع کمد دیواری نباید برای قرار دادن اشیای سنگین و بزرگ مورد استفاده قرار گیرد، زیرا ممکن است منجر به آسیب دیدن کمد و همچنین نیاز به جابجایی سخت و سنگین شود. کاربردهای اصلی کمد دیواری قابل جابجایی نیز عبارتند از: ذخیره لوازم خانگی، لباس ها، کتاب ها و اسناد، ابزارآلات، اشیاء شخصی و…

جابجایی کمد دیواری
جابجایی کمد دیواری
جابجایی کمد دیواری

طراحی و ساخت کمد دیواری قابل جابجایی

طراحی و ساخت کمد دیواری قابل جابجایی با توجه به مواد استفاده شده و طراحی مورد نظر، ممکن است متفاوت باشد؛ اما در کل، مراحل ساخت این نوع کمد شامل مراحل زیر است:

 1. بررسی فضای موجود: برای ساخت یک کمد دیواری قابل جابجایی، باید فضای موجود در اتاق بررسی شود. باید مشخص شود که چقدر فضای دیوار در اختیار دارید تا بتوانید کمد را نصب کنید.
 2. طراحی کمد: برای طراحی کمد دیواری قابل جابجایی، باید ابتدا بر روی کاغذ یا با نرم افزار طراحی، طرح مورد نظر خود را رسم کنید. در طراحی کمد باید به مواردی مانند ابعاد، تعداد قفسه‌ها، نوع جنس کمد، قفل، مکانیزم جابجایی و دیگر جزئیات توجه کنید.
 3. خرید مواد و ابزار: پس از طراحی، باید مواد و ابزار مورد نیاز برای ساخت کمد را خریداری کنید. موادی که باید برای ساخت کمد دیواری قابل جابجایی استفاده شود شامل چوب، فلز و پلاستیک است. همچنین، برای ساخت این کمد نیاز به ابزارهایی مانند پیچ و مهره، دستگاه برش چوب، دستگاه حفاری، ابزار قیچی و ماشین حوله‌گیری است.
 4. ساخت کمد: پس از خرید مواد و ابزار، باید با استفاده از طرح طراحی شده، کمد را ساخته و نصب کنید. در این مرحله، باید با دقت کمد را از قسمت‌های مختلف به هم بچسبانید و با نصب قفل، مکانیزم جابجایی و سایر جزئیات به کمد امکان استفاده و جابجایی را بدهید.
 5. نصب کمد: پس از ساخت کمد، باید آن را به دیوار نصب کنید. برای نصب کمد دیواری قابل جابجایی، می‌توانید از پیچ و مهره و بلوک‌های چوبی استفاده کنید. باید به این نکته توجه داشته باشید که کمد به دیوار باید به شکلی نصب شود که با حرکت آن، دیوار آسیب نبیند.
 6. تزئین کمد: در نهایت، برای زیبایی و جذابیت کمد دیواری قابل جابجایی، می‌توانید از تزئیناتی مانند کاغذ دیواری، برچسب‌ها، نگهدارنده‌ها و دیگر لوازم دکوری استفاده کنید.
کمد دیواری قابل جابجایی
کمد دیواری قابل جابجایی
کمد دیواری قابل جابجایی

نحوه حمل کمد دیواری قابل جابجایی

برای حمل کمد دیواری قابل جابجایی، ابتدا باید مطمئن شوید که کمد خالی از هر گونه وسیله و لوازم است؛ سپس می‌توانید با کمک یک شخص و به صورت دو یا حتی چند نفره به شیوه‌ زیر عمل کنید:

 • برداشتن درب‌های کمد: اگر درب‌های کمد قابل جداسازی هستند، ابتدا بهتر است آن ها را جدا کنید و در جایی به صورت ایستاده قرار دهید.
 • برداشتن کمد از دیوار: با توجه به نوع نصب کمد به دیوار، برای جدا کردن کمد از دیوار، از پیچ یا مهره‌های مربوطه استفاده کنید. اگر کمد با دوخت چسبی به دیوار متصل شده است، با استفاده از تیغه آن را از دیوار جدا کنید.
 • قرار دادن کمد بر روی پایه: بهتر است از قبل یک پایه قوی روی زمین قرار دهید و کمد را دو نفره روی پایه بگذارید.
 • حمل کمد: با کمک شخص دیگری کمد را محکم گرفته و در حالت عمودی حمل کرده و به محل مورد نظر منتقل کنید.
 • نصب کمد: پس از رسیدن به محل مورد نظر، کمد را بر روی پایه‌های مجازی قرار داده و در صورت لزوم، بازیابی درب‌های کمد و یا نصب دوباره کمد به دیوار را انجام دهید.
نحوه حمل کمد دیواری
نحوه حمل کمد دیواری
نحوه حمل کمد دیواری

لازم به ذکر است که حمل کمد دیواری قابل جابجایی ممکن است به دلیل وزن و اندازه آن، کاری دشوار و پرجنب و جوش باشد؛ در نتیجه، حتما به صورت دونفره و با استفاده از ابزارهای مورد نیاز برای جابجایی کمد اقدام نمایید. همچنین توجه کافی به ایمنی و احتیاط را در هنگام حمل و جابجایی کمد داشته باشید.

مزایای استفاده از کمد دیواری قابل جابجایی

استفاده از کمد دیواری قابل جابجایی دارای مزیت های متعددی است که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره شده است:

 • بهره‌وری فضای بیشتر: با استفاده از کمد دیواری قابل جابجایی، می‌توانید فضای بیشتری در خانه خود ایجاد کنید. زیرا این کمدها معمولاً در فضای دیوار قرار می‌گیرند و بدون اینکه به فضای زمینی شما احتیاج داشته باشند، به شما فضای بیشتری ارائه می‌دهند.
 • سهولت در جابجایی: با داشتن یک کمد دیواری قابل جابجایی، می‌توانید آن را به راحتی جا به جا کنید و فضای خالی را برای استفاده در فعالیت‌های دیگر فراهم کنید.
 • قابلیت تنظیم و تعویض: کمد دیواری قابل جابجایی معمولاً دارای قطعاتی مانند قفل‌ها، پایه‌ها و قطعات متحرک است که به شما اجازه می‌دهد تا بخش‌های مختلف آن را تنظیم و تعویض کنید. به علاوه، شما می‌توانید قطعات اضافی را برای استفاده در آینده خریداری کنید.
 • طراحی شخصی شده: با ساخت کمد دیواری قابل جابجایی، شما می‌توانید یک کمد شخصی سازی شده با طراحی و ابعاد دلخواه خود داشته باشید که به بهترین شکل با نیازهای شما سازگار باشد.
 • ذخیره‌سازی بهتر: با داشتن یک کمد دیواری قابل جابجایی، می‌توانید بهترین روش ذخیره‌سازی برای مورد نیاز خود را انتخاب کنید. به علاوه، شما می‌توانید آن را به شکلی طراحی کنید که بهترین فضا را برای نگهداری لوازم خود ایجاد کنید.
 • کاربری چندمنظوره: کمد دیواری قابل جابجایی معمولاً دارای بخش‌های مختلفی است که می‌تواند برای نگهداری انواع مختلف اشیاء مورد استفاده قرار بگیرد. بنابراین، می‌توانید آن را به عنوان یک کمد ذخیره‌سازی مدارس، کتابخانه، کمد لباس، کمد آشپزخانه و غیره استفاده کنید.
 • پایداری بالا: برخلاف کمدهای ثابت، کمد دیواری قابل جابجایی به سادگی نمی‌لرزد و پایداری بسیار بالایی دارد. این کمدها معمولاً دارای پایه‌های استوانه‌ای هستند که در زمین قرار داده می‌شوند و به شما اجازه می‌دهند تا کمد را با اطمینان بیشتری جابجا کنید.
 • ظاهر زیبا و شیک: کمد دیواری قابل جابجایی معمولاً دارای طرح‌ها و طراحی‌های زیبا و منحصر به فردی هستند که زیبایی و شکوه خانه شما را افزایش می دهند و چشم اندازی شیک و مدرن به آن می دهند.
 • قابل حمل و قابل استفاده در محل‌های مختلف: با داشتن یک کمد دیواری قابل جابجایی، شما می‌توانید آن را به راحتی به محل‌های دیگر منتقل کنید و از آن در محل‌های مختلف استفاده کنید، مانند منازل اجاره‌ای، آپارتمان‌های کوچک و غیره.
 • صرفه‌جویی در هزینه: در مقایسه با کمدهای ثابت، کمد دیواری قابل جابجایی معمولاً هزینه کمتری دارد. علاوه بر این، شما می‌توانید آن را به شکلی طراحی کنید که به بهترین شکل با بودجه شما سازگار باشد.
پیشنهاد کمد دیواری قابل حما
پیشنهاد کمد دیواری قابل حما
پیشنهاد کمد دیواری قابل حما

پیشنهاداتی برای انتخاب بهترین کمد دیواری قابل جابجایی

برای انتخاب بهترین کمد دیواری قابل جابجایی، بهتر است به مواردی که در ادامه به آن ها اشاره شده است، توجه کنید:

 • اندازه و فضای موجود: قبل از خرید هر کمد دیواری، باید اندازه فضای موجود را دقیقاً اندازه گیری کنید تا بتوانید کمد مناسبی را انتخاب کنید که در فضای شما جا شود.
 • جنس و کیفیت ساخت: کیفیت ساخت و جنس کمد دیواری می‌تواند از تاثیر بسزایی بر عمر مفید آن داشته باشد. بنابراین، باید به دقت جنس و کیفیت ساخت کمد دیواری مورد نظر خود را بررسی کنید. معمولا کمدهایی که از جنس چوب ساخته می شوند، از کیفیت و طول عمر بیشتری برخوردارند.
 • طراحی: طراحی کمد دیواری نیز باید با دکوراسیون داخلی منزل شما سازگاری داشته باشد. بنابراین، باید یک کمد دیواری با طراحی مناسب برای دکوراسیون داخلی خود انتخاب کنید.
 • قیمت: قیمت یکی از مهمترین مواردی است که باید در هنگام انتخاب کمد دیواری مد نظر قرار دهید. باید به محدودیت بودجه‌ای خود توجه کرده و کمد دیواری با قیمت مناسبی را انتخاب کنید.
 • انتخاب یک طراح و سازنده متخصص و ماهر: پیدا کردن یک طراح و سازنده حرفه ای یکی از مهم ترین مواردی است که در زمان خرید یا ساخت کمد دیواری قابل جابجایی باید به آن‌‌ توجه کنید. شرکت آرادکوراسیون یکی از متخصص ترین و مجرب ترین مجموعه هایی است که می تواند به شما در انتخاب، طراحی و ساخت بهترین کمد دیواری قابل حمل با مناسب ترین قیمت کمک کند.
کمد دیواری قابل حمل آسان
کمد دیواری قابل حمل آسان
کمد دیواری قابل حمل آسان

سخن پایانی

شاید این سوال ” چگونه کمد دیواری را جابجا کنیم؟ ” برای شما یا اطرافیان تان به وجود آمده باشد و به یکی از مهم ترین دغدغه هایتان تبدیل شده باشد؛ اما خوشبختانه جای نگرانی نیست و خبر خوش این است که با انتخاب و خرید یک کمد دیواری قابل جابجایی، دیگر نگران حمل و جابجا کردن کمد خود نخواهید بود و می توانید به راحتی و با خیالی آسوده آن را به هر نقطه ای که بخواهید، منتقل کنید.

در این مقاله به بررسی کمد دیواری قابل جابجایی، مزایا و نحوه حمل آن پرداختیم؛ همچنین چند پیشنهاد کاربردی و موثر برای انتخاب بهتر این کمدها به شما عزیزان معرفی نمودیم. اگر سوالی در خصوص این نوع از کمدها یا نحوه سفارش و خرید آن دارید، می توانید همین حالا از مشاوره رایگان شرکت آرادکوراسیون استفاده کنید و از مجرب ترین طراحان کمک بگیرید.

سوالات متداول

هیچ ایده یا راهکار طراحی کمد دیواری به عنوان بهترین ایده قابل شناسایی و تعیین نیست، زیرا هر یک از این ایده ها برای نیازهای مختلف و سلیقه های مختلف کاربران طراحی شده اند. بنابراین، بهترین ایده برای طراحی کمد دیواری بستگی به نیاز و سلیقه شخصی افراد دارد.

مشاوره رایگان طراحی و ساخت کمد دیواری

شرکت آرادکوراسیون یکی از معروف ترین مجموعه هایی است که در زمینه طراحی و تولید انواع کمد دیواری با قیمت بسیار مناسب و کیفیت بالا در منطقه یک تهران و منطقه یوسف آباد فعالیت می کند.

مزایای کمد دیواری شیشه ای شامل ظاهر بصری متفاوت، سبک و ظریف بودن و مقاومت بالا در برابر خراشیدگی و شکستگی است؛ معایب این نوع کمد دیواری نیز شامل نیاز به نگهداری و تمیزی مرتب و محدودیت در انتخاب اشیاء داخلی به دلیل نمایش و شفافیت می باشد.

,
نورپردازی داخلی کمد دیواری و ابزارهای لازم
ایده های ساده و کاربردی کمد دیواری برای استفاده بهینه از فضای داخلی

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید